Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce: jego początki datują się na X wiek. Znajduje się w północnej części kraju nad rzeką Wisłą. Jest jedną ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego i miejscem urodzenia słynnego Mikołaja Kopernika. Weekendowy wyjazd lub dłuższy pobyt warto odbyć ze względu na piękną starą, polsko-niemiecką architekturę i cenne zabytki, które przetrwały mimo wojen.

Wielką dumą jest architektura i charakter starego miasta, które zachowało swojego gotyckiego ducha z ratuszem, najstarszymi katedrami, ruinami zamku, pozostałymi murami obronnymi z basztami i bramami oraz innymi wspaniale zachowanymi budynkami.

Co warto zobaczyć w Toruniu turystom?

Historyczne centrum jest tak atrakcyjne ze względu na swoją autentyczność i wyjątkowość, że zostało nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. I jest to organizacja, która o piękności wie bardzo dużo. Od popularnych ośrodków turystycznych Warszawy i Gdańska zasadniczą różnicą jest to, że miasto przetrwało wojnę bez szwanku i jest zachowane w swojej średniowiecznej świetności. Zajrzyjmy bliżej do miasta i dowiedzmy się, co kryje się za jego “bramami”.

1. Dom Mikołaja Kopernika

Miejsce, w którym mieszkał i wychowywał się wybitny astronom, stało się później muzeum historyczno-biograficznym. W średniowiecznych późnogotyckich budynkach do dziś zachowały się cenne przedmioty opowiadające o życiu i badaniach słynnego naukowca. O godzinie o 10.00 rozpocznie się zwiedzanie z przewodnikiem audio. Należy pamiętać, że w tym przypadku prowadzona jest narracja w języku angielskim.

Na głównym placu znajduje się również majestatyczny pomnik słynnego astronoma. Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest uznawany za jedną z najbardziej utytułowanych polskich uczelni.

2. Wieża ratuszowa

W budynku z 1274 r. mieściło się niegdyś miejskie więzienie, skarbiec i skarbnica. Dziś ozdobiona kurantami wieża pełni funkcję tarasu widokowego: można wejść na sam szczyt, gdzie można cieszyć się niesamowitymi widokami.

Przydatna wskazówka: warto odwiedzić wieżę zanim zegar wybije. Chroni to przed usłyszeniem bardzo głośnego dźwięku.

Wieżę można zwiedzać codziennie do godziny 20:00.

3. Muzeum Piernika

To opcja dla tych, którzy nie tylko szukają czegoś do zobaczenia w Toruniu, ale także miejsca, gdzie można pysznie spędzić czas. Tą właśnie “atrakcją” jest Muzeum Piernika, w którym goście są zawsze mile widziani. Przewodnicy utrzymują anturaż, przebierając się za średniowiecznych kucharzy. Historia tutejszych pierników jest ciekawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Odkryjesz tajniki produkcji i poznasz starożytne przepisy. Ciasto na słodycze przygotowywane jest przez wiele miesięcy, a odwiedzający mają możliwość pracy z nim i poczucia się jak prawdziwy kulinarny ekspert.

4. Muzeum Historii Torunia i Ratusz

Muzeum mieści się w budynku od 1861 roku. Sam ratusz jako podwyższony budynek nad Rynkiem pochodzi z XIV wieku. Pierwotnie istniały 2 targowiska, które zostały połączone, a następnie dobudowano 3 i 4 budynek. Domy, które łączyły się w kwadrat z podwórkiem w środku, miały jeszcze jedną wspólną piętrowość. I w efekcie w centrum miasta znajduje się estetyczna gotycka budowla, wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki. Cztery ściany reprezentują cztery pory roku. 12 sal odpowiada miesiącom roku. 52 tygodnie równają się 52 pokojom, a 366 okienek oznacza liczbę dni w kalendarzu w danym roku.

5. Krzywa wieża

W Europie jest wiele wież, które są pochylone lub mocno wykrzywione. Toruńska wieża jest mniej znana od Krzywej Wieży w Pizie. Jest to jednak starsza wieża w porównaniu z jej włoskim odpowiednikiem. Powstała w drugiej połowie XIII wieku, kiedy stanowiła ważny element obronny. W tym czasie został on wbudowany w mur miejski. Znaczne przechylenie o prawie 1,5 metra było spowodowane albo erozją gruntu, albo błędami w projektowaniu i późniejszej budowie.

Istnieje płonna legenda, która tłumaczy to zakrzywienie. Pewien krzyżacki rycerz zakochał się w pięknej mieszczance. Młodzi zaczęli się spotykać w tajemnicy. Gdy rozeszła się wieść o ich związku, rycerz został zmuszony do wybudowania wieży jako pokuty za odstępstwo od statutu. Jednak natychmiast się zakołysała, co świadczyło o grzechu młodego chłopaka. Na podstawie tej legendy powstał wśród turystów ciekawy rytuał. Człowiek powinien stanąć blisko pochylonej ściany, wyciągnąć ręce do przodu i starać się utrzymać tą pozycję przez jakiś czas. Jeśli eksperyment się powiedzie, dusza jest czysta. Należy jednak pamiętać, że przechył jest dość wrażliwy, więc mimo wszystko trudno się mu oprzeć.

6. Planetarium V. Dziewolski

Jeśli robicie listę atrakcji w Toruniu z dziećmi, to warto umieścić na niej planetarium. Ta opcja przypadnie do serca zarówno starszemu pokoleniu, jak i dzieciom. Są tu ciekawe zapowiedzi, które spodobają się dzieciom w wieku szkolnym. Filmy edukacyjne opowiadają zaskakujące fakty o wszechświecie.

7. Ruiny zamku krzyżackiego

Pierwszy zamek krzyżacki powstał w 1236 roku nad brzegiem Wisły. Miał on kształt podkowy. Wnętrze zostało częściowo odrestaurowane, aby pokazać pomieszczenia gospodarcze, piwnice, kuchnię, bibliotekę itp.

8. Fort IV Twierdzy Toruń

Jedna z niewielu twierdz, które nie zniszczyły się w czasie wojny. Fort nie brał udziału w żadnych bitwach. Funkcjonował jako obóz wojskowy i obóz pracy. Turyści mogą teraz swobodnie poruszać się po forcie. Aby poczuć smak tego miejsca, organizowane są nocne wycieczki z zapalonymi pochodniami, które dodają atmosfery. Jeśli wierzysz w duchy, to podobno możesz je tu spotkać.

9. Kościół św. Jakuba

Bardzo piękny budynek, który zalicza się do głównych skarbów miasta. Podobnie jak reszta architektury, zaprojektowany jest w stylu gotyckim ze wszystkimi charakterystycznymi dla niego elementami. Wnętrze kościoła ozdobione jest ściennymi malowidłami pochodzącymi z XIV i XV wieku. Uwagę przyciąga również barokowy ołtarz główny z figurami Madonny. Aby zobaczyć widowiskowość tego miejsca polecamy wizytę w lipcu. Wtedy właśnie przed kościołem co wieczór odbywa się uroczystość ku czci św. Jakuba. Goście mogą cieszyć się kolorowym i oszałamiająco pięknym pokazem ognia, tańcami narodowymi i nie tylko.

10. Bramy

I tutaj jest ostatnia pozycja na liście, ale nie najmniej istotna z tego, co warto zobaczyć w Toruniu. Średniowiecze pamiętane jest z powodu nieustających wojen. Osada wyróżniała się jednak solidnymi umocnieniami w postaci wybudowanego wysokiego muru z wieloma basztami i bramami. Dziś zachowały się tylko trzy bramy – Mostowa, Klasztorna i Żeglarska.

Pierwsze z nich powstały w XIII wieku nad brzegiem Wisły. Architektura pozostaje taka sama, więc i tutaj wdrożono styl gotycki. Brama Klasztorna ma jeszcze jedną nazwę – Brama Ducha Świętego. Stała się ona częścią potężnej konstrukcji obronnej. Wznoszenie Bramy Żeglarskiej trwało pół wieku. Podobnie jak w poprzednich, zostało postawione zadanie obrony. Znaczenie konstrukcji polegało również na tym, że służyła ona do przyjmowania koronowanych głów i dostojników.

Sport w Toruniu

Główną atrakcją w tym segmencie jest arena motocyklowa Mariana Rosego. To naprawdę spektakularny obiekt, który docenią wszyscy fani sportów samochodowych i motorowych. Głównym przedmiotem zainteresowania areny są wyścigi Speedway – wyścigi na torach motocyklowych. W kompleksie znajduje się pokaz Monster-Truck pokazy z udziałem ciężarówek z wielkimi kołami. Na terenie obiektu dostępny jest klub kartingowy z długim torem.

Rynek

Dobrym pomysłem jest spacer po ratuszu. Natkniemy się tu nie tylko na budki z kwiatami i pamiątkami, ale także na kilka ciekawych obiektów:

  • Dom pod Gwiazdą. Swoją nazwę zawdzięcza złotej gwieździe na dachu. Ma on barokową fasadę, która kontrastuje z resztą zabudowy. Co czyni go jeszcze bardziej fascynującym, to fakt, że jest wyjątkowo dobrze zachowany. Niewiele domów mieszczańskich w tym stylu zachowało się w Europie Środkowej i Północnej. W środku znajdziesz działające muzeum kultury orientalnej.
  • Dziedziniec Arthusa. Budynek ten był kiedyś istotny dla rzemieślników i kupców. To tutaj kupcy podpisywali umowy, urządzali bale i święta. Dziś Dwór Artusa utrzymany jest w stylu neorenesansu holenderskiego i pełni funkcję Centrum Kultury.
  • Stara Poczta, która liczy już 136 lat, jest naprawdę bogato wyposażona, ale nadal funkcjonuje i spełnia swoje podstawowe zadanie.
  • Katedra Ducha Świętego, która znajduje się obok poczty. Pierwotnie był to kościół luterański, ale po II wojnie światowej został przejęty przez Kościół katolicki.

Co jeszcze zasługuje na uwagę?

Toruń może pochwalić się mnóstwem atrakcji na każdym kroku. Przygotowaliśmy jeszcze trzy atrakcje, które zachwycą zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Ogrody zoobotaniczne

Jeśli flora i fauna są wystarczające, aby utrzymać zainteresowanie, ogród botaniczny obejmujący ponad 8 hektarów jest zdecydowanie warty odwiedzenia. Na miejscu znajduje się 55 różnych gatunków drzew, 24 gatunki krzewów i 50 gatunków zwierząt. Są tu rysie, niedźwiedzie, lamy, strusie, kangury, gady, ptaki i inne. Szczególną dumą zoo jest unikalna kolekcja papug.

Od 2007 roku ogród zoologiczny jest wpisany na listę Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. Dla miłośników dawnej architektury prezentowany jest tu XVIII-wieczny zespół dworski, odrestaurowany w 2002 roku.

Fontanna Cosmopolis

To dzieło sztuki można znaleźć na Placu Harmonijki. W ciągu dnia można podziwiać piękny pokaz wodny, który wieczorem zamienia się w trzygodzinny pokaz światła i dźwięku. Niezwykła konstrukcja składa się z niewidocznej powierzchni wody, która pokryta jest granitowymi płytami z wyrytym kopernikańskim diagramem heliocentrycznym i łacińskim tekstem. Osobliwe orbity planet zapewniają 113 dysz wodnych, które wytwarzają strumienie o wysokości do 5 metrów. Rozbudowany system jest nawiązaniem do dzieła Kopernika O obrotach sfer niebieskich.

Dom Legend Toruńskich

To oryginalne połączenie muzeum i teatru w jednym miejscu. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą cieszyć się zabawną i interaktywną 45-minutową wycieczką z przewodnikiem. W tym czasie masz czas na zwiedzanie zabytków i poznanie wielu legend związanych z miastem. Scenariusze są żywą mieszanką historii i humoru. Przyjemny format angażuje gości w spektakl. Tematyka scenek dostosowana jest do wieku odwiedzających. Atmosferę potęguje gotycki styl architektury, vintage’owe stroje wykonawców i dobry humor wszystkich obecnych.

Zakwaterowanie

Kiedy już zrobisz swoje badania na temat tego, co warto zobaczyć w Toruniu i okolicach, jedyne co musisz teraz zrobić to złapać bilety lotnicze i zarezerwować nocleg. Apartament na każdy gust można wynająć online na stronie https://bpapartments.eu/ .  Błyskawicznie znajdziesz odpowiednie mieszkanie ze świetnymi udogodnieniami i cenami. Większość apartamentów znajduje się w historycznym centrum lub w jego pobliżu. Jeśli planujesz tani wyjazd, możesz skorzystać także z mniejszych hoteli i hosteli. Pamiętaj, aby rezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem.

Toruń to wyjątkowe miasto, duma Polski i całej światowej społeczności. Odwiedzają go turyści, którzy chcą uwiecznić widoki średniowiecza. Nie przegap okazji, aby wybrać się na wędrówkę i cieszyć się całym pięknem starożytnego miejsca.

2 Post
Napisane przez:

BP Apartments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *